3 Ekim 2019

500. Ölüm Yıldönümünde Leonardo da Vinci’ye Saygı Sanat Projesi

Ressam Onay Akbaş’ın geliştirdiği, İbrahim Karaoğlu’nun küratörlüğünü yaptığı, Emre Sefer’in koordinatörlüğünü üstlendiği “500. Ölüm Yıldönümünde Leonardo da Vinci’ye Saygı” etkinliği kapsamında Türkiye’nin önde gelen ressamları ve sanatçıları Paris’e yolculuk yapacak.

“500. Ölüm Yıldönümünde Leonardo da Vinci’ye Saygı” kapsamında, Paris’te yaşayan ressam Onay Akbaş’ın geliştirdiği proje, küratör İbrahim Karaoğlu tarafından uygulanarak, Emre Sefer’in koordinatörlüğünde Prof. Dr. Devrim Erbil, Prof. Dr. Ergin İnan, Prof. Dr. Fevzi Karakoç, ressam Onay Akbaş, Yalçın Gökçebağ, Tülin Onat, heykeltraş Cem Sağbil, müzisyen/ressam Mercan Dede (Arkın Ilıcalı), Barış Sarıbaş, şair/yazar Ahmet Telli, Metin Celal, Yalın Alpay, Nedim Gürsel, Sunay Akın, sinemacı Durmuş Akbulut’un katılımı ve tarihçi Prof. Dr. İlbey Ortaylı’nın katkılarıyla, 5 Ekim’de Amboise’a, Leonardo da Vinci’nin mezarına ve müze olan evine yolculuk yapacak.

Bu yolculuk kapsamında duyumsananları resim, kitap ve belgesel bir filme dönüştürecek olan sanatçılar, oluşturdukları yapıtları “500. Ölüm Yıldönümünde Leonardo da Vinci’ye Saygı“ etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin büyük şehirlerinde sergileyerek sanatseverlere sunacak.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/turk-sanatcilar-leonardo-da-vinciye-yolcu/