Murat ÖZTEKİN

Usta sanatçı Fevzi Karakoç, resimlerinin merkezine her daim atları koyuyor… Onun atları öne çıkardığı “İmgenin Ötesi” adlı sergisi de bugünlerde İstanbul Atlı Spor Kulübü’nde görülebiliyor.  Atları soyut formlara dönüştürerek eserler üreten sanatçı, aynı zamanda Anadolu’nun folklorik renk ve imajlarından ilhamlar alıyor. 

ATLARA İMRENEREK BÜYÜDÜM

Sorularımızı cevaplayan ressam Karakoç, eserlerindeki atların mazisine dikkat çekerek “Çocukluğumda Anadolu’da güzel atları olan insanlar vardı. Biz onları imrenerek seyrederdik. Dolayısıyla at, benim için ulaşılamayan bir ideal oldu. Şimdi o idealin dışa vurumunu farklı farklı şeylerle yapıyorum. Figürleri soyut şekilde veriyorum ve renkleri hep Anadolu’nun çok renkli kilimleri ve kıyafetlerinden alıyorum” diyor.

Batı’yla aynı çizgide giden ama kültürümüzü anlatan modern resimler yaptığı söyleyen sanatçı “At, köpek ve kedinin ötesinde duyguları olan bir hayvan. Onun dostluğu birçok efsane ve hikâyede geçiyor. Sıradan bir hayvandan öte… At bir imge ve onun arkasında daha önemli şeyler var. Bu sergide onu vurguluyorum” şeklinde konuşuyor. 

Türkiye Gazetesi
29.12.2021
https://www.turkiyegazetesi.com.tr/kultursanat/815045.aspx